V polovině ledna budou britští poslanci znovu jednat o podobě vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Dosavadní rozložení sil v britské sněmovně vypadá v těchto dnech tak, že pro schválení návrhů budoucího uspořádání vztahů mezi Británií a EU, pro něž se vžilo označení rozvodová smlouva, nemá britská vláda potřebnou většinu. V sílící míře je proto nutné počítat s variantou neřízeného odchodu z Unie.

Mnozí z vás možná před pár dny viděli televizní reportáž o tom, jak britská vláda přímo v terénu zkoušela svou připravenost na tzv. tvrdý brexit. Konkrétně byla simulována situace, co by s dopravci na dvou protilehlých stranách Lamanšského průlivu udělalo zavedení celních formalit. Dějištěm testu se stala asi 30kilometrová trasa z letiště Manstone v Kentu do přístavu Dover, přes nějž se uskutečňuje většina obchodní výměny mezi ostrovy a kontinentem. Několik desítek testovacích kamionů vyjelo z letiště, dojely do přístavu a pak jely zpátky na letiště, které zároveň simulovalo odstavné parkoviště. Cílem bylo zjistit, nakolik tato vozidla ovlivní dopravu na britských silnicích.

Proč se o tom zmiňujeme? Dotyčný pokus vyzkoušet, co by s dopravou udělal tvrdý odchod, je v podstatě ukázkou nepřipravenosti, možná až jisté míry zoufalství britské vlády na možnou krajní situaci; kritici s nemalou mírou jízlivosti poukazují na to, že mezi britským Doverem a francouzským Calais běžně nejezdí necelá stovka kamionů denně, nýbrž tak deset tisíc.

Česká vláda na tom ovšem není o mnoho lépe. Tento týden sice přijala zákon, který by upravoval podmínky pobytu českých občanů v Británii a to samé pro britské občany v ČR, avšak podnikatelská sféra je v tomto ohledu zatím pověstnou popelkou.  Do Británie přitom každoročně míří české zboží v objemu 210 miliard korun plus další desítky miliard v podobě reexportů třeba z Německa.

Co s tím? Hrozba tzv. tvrdého brexitu nabývá dost reálné podoby a na její potenciální proměnu ve skutečnost přitom zbývají zhruba dva měsíce. To sice není mnoho, ale dá se během této doby ještě ledasco stihnout. Doufám, že žádost Hospodářské komory o příslušné kroky, adresovaná ministerstvu vnitra, padne na úrodnou půdu.