Ročník jejich narození už často začíná dvojkou, přesto jejich nápady mohou jednou změnit tuto zemi a v řadě případů už ji mění. Jsou nejmladší českou generací, která vyrůstala v 21. století, je plně digitální, ale přesto ráda pracuje rukama. Dokonale boří stereotypy o pasivitě mladých lidí. Tito talentovaní Češi už toho mnohdy zvládli za dvacet let víc, než jiní nezvládnou za celý svůj život.

Týdeník Euro už podruhé vybral dvacítku těch nejmladších Čechů, kteří už něco dokázali a mohou být inspirací pro ostatní. Jedno je pro ně všechny společné: zvládají toho mnohem víc než většina jejich vrstevníků.

Mnohdy se naráz věnují několika náročným činnostem, ale dokážou si čas rozplánovat tak, aby vše stihli. „Baví mě věnovat se několika činnostem najednou,“ říká dvacetiletá naděje české lékařské vědy, ale také podnikatelský talent z Brna Kateřina Kudličková. Už v šestnácti letech, tedy v prvním ročníku na gymnáziu, začala pracovat na výzkumu leukemie na Masarykově univerzitě v Brně. Dodnes totiž nevíme, kvůli čemu přesně vzniká a jak se dá zcela vyléčit chronická lymfocytární leukemie, nejčastější leukemické onemocnění dospělých na západní polokouli.

Kateřina díky jedné středoškolské odborné práci začala zkoumat možnou souvislost leukemie s dosud neprobádanými proteiny. Analyzovala reálné vzorky od nemocných pacientů a zjistila, že u těch, kteří mají vysokou míru produkce těchto proteinů, má nemoc horší průběh a umírají dříve.

Díky svému výzkumu leukemie před dvěma lety zvítězila v jedné z kategorií v soutěži České hlavičky, která podporuje vědecké bádání u středoškolských studentů. Zlatou medaili za svůj výzkum si odvezla také z Pekingu. Ale ve vědeckých objevech pokračuje Kateřina dál. „Asi před třemi měsíci jsme získali výsledky dalšího výzkumu, kdy jsme se pokusili u myší tvorbu jednoho konkrétního proteinu takzvaně vypnout. Zjistili jsme, že jsou schopné fungovat s poloviční kapacitou kyslíku,“ popisuje nejnovější zjištění.

Předplatné týdeníku Euro objednávejte zde: www.europredplatne.cz