Stavební povolení vyřídíte rychleji i v Kongu či ve Rwandě, hlásá titulek jednoho z článků českých novin. Média jsou evidentně v šoku ze včera zveřejněné vlivné každoroční zprávy Světové banky s názvem Doing Business, která srovnává podmínky pro podnikání v 185 zemích světa. Experti při sestavování žebříčku zemí dospěli k závěru, že v České republice trvá vyřízení stavebního povolení 247 dní (zatímco třeba v Dánsku 64 dní). ČR se tak zařadila na 165. místo z celkem 185 hodnocených zemí.

A velice špatně si vedla i v dalším z hodnocených kritérií – průhlednosti a složitosti; po zohlednění délky stavebního řízení nám v oblasti vyřizování stavebního povolení celkově připadlo 127. místo (loni 130.). Banka přitom spočítala, že u nás musí žadatel o stavební povolení absolvovat 21 úředních úkonů, zatímco v Dánsku je to třeba jen sedm. My ovšem samozřejmě víme (a to už jsme si v této oblasti doslova vydupali leckterá zlepšení), že ve skutečnosti trvá získání stavebního povolení i léta. Nejen kvůli tomu, že do stavby mluví různá občan-ská a další sdružení, ale i proto, že povolovací proces je stále roztříštěný a že dosavadní úpravy stavebního zákona žádné pozitivní změny nepřinesla.

Samozřejmě doufám, že novela stavebního zákona, která nabyde účinnosti v lednu, konečně přinese nějaké hmatatelnější zlepšení. Zastávám ale názor, že katastrofální stav povolovacích řízení ve stavebnictví je markantní ukázkou neschopnosti státní správy a pověstnou třešničkou na dortu špatné kvality podnikatelského prostředí v České republice obecně. Ostatně – v celkovém žebříčku Doing Business jsme se mezi 185 hodnocenými zeměmi (pro ilustraci – SB hodnotí i Afghanistán) umístili na 30. místě. Loni byla ČR na 27. místě. Musím tak na závěr konstatovat, že máme před sebou opravdu mnoho a mnoho práce.

Vladimír Dlouhý