Rodinná Farma Stříbrný denně produkuje přes 2500 litrů mléka. Od letošního jara si tamní dojnice mohou užívat komfortu moderní robotické haly, která jim zajišťuje prakticky kompletní servis od krmení přes dojení až po drbání speciálním robotem. To vše se nachází pouhých sedm kilometrů od Jičína, v obci Radim na Královéhradecku. Péči o farmu zvládnou pomocí nejnovějších technologií bez problémů čtyři lidé.

O své životní dráze měl Karel Stříbrný jasno už od mládí. Narodil se na farmě, která nyní nese jeho jméno, a před očima měl vzor svého otce, který tu hospodařil už od 40. let. Po roce 1989 se on a jeho manželka Zdena rozhodli hospodářství rozšířit a založit chov černobílých holštýnských krav. „Holštýnská kráva je mléčný typ, nádoj je mezi 30 až 50 litry mléka denně. Zároveň je ale štíhlá, na maso se tedy příliš nehodí,“ říká Karel Stříbrný.

Robotická hala: světlo, čistý vzduch a téměř úplně samostatné krávy

Ze současného asi 250hlavého stáda holštýnského skotu je přes 100 dojnic, pro které majitelé aktuálně dostavěli moderní, prostornou a vzdušnou halu. Zde se krávy mohou procházet, krmit se, ležet v boxech stlaných slámou či se nechat drbat speciálním robotem.

Hala je rozdělená na dvě poloviny, přičemž v každé je dojicí robot DeLaval nejnovější generace. Krávy k němu samy přijdou dvakrát až třikrát denně a vše probíhá automatizovaně na základě údajů, které robot o konkrétním zvířeti má. Pomocí 3D kamery se dokáže přizpůsobit nepravidelnostem struků, na displeji zobrazuje, z kolika procent je který struk již vydojený, a samozřejmě umí i testovat mléko. Za odměnu pak robot nabídne krávě hrst granulí.

„Dojicí robot pro nás znamená mnohem víc svobody. Už si nemusíme hlídat čas, abychom byli nejpozději do čtyř doma a začali s večerním dojením. To obvykle zabralo 3,5 hodiny, ráno to byly hodiny čtyři,“ pochvaluje si výraznou časovou úsporu Zdena Stříbrná.

Nákladnou investici do haly a moderních technologií pomáhala Farmě Stříbrný financovat Česká spořitelna, která s rodinou spolupracuje už 15 let. Hladký průběh hospodaření na farmě včetně nákupu potřebného vybavení zajišťuje provozní financování, které vykrývá výkyvy v cash flow. Stříbrným pomohlo i v roce 2015, když EU zrušila mléčné kvóty a cena mléka se propadla pod šest korun za litr. „Tehdy to pro nás znamenalo ztrátu kolem 2,5 milionu, protože z mléka máme 80 % příjmů,“ vysvětluje Karel Stříbrný.

Mléko prodávají drážďanské mlékárně Müller, ke které přešli poté, kdy zkrachovala místní mlékárna v Jičíně. „Müller byl blíž než mlékárny v jižních Čechách. Mlékárna v Poděbradech zase byla malá a další mléko už nechtěla odebírat,“ vzpomíná na problematické období kolem roku 2007 Karel Stříbrný.

„Nic jiného jsme nikdy dělat nechtěli…“

Jednou z věcí, kterých manželé při zpětném pohledu trochu litují, je to, že v 90. letech nekoupili více pozemků: „Dnes prakticky veškeré dotace padnou na nájmy,“ říká Zdena Stříbrná. O rozšíření produkce o různé mléčné výrobky neuvažují. Pro vlastní potřebu a lidi z okolí ale jednou týdně vyrábějí čerstvý sýr. Ostatně sousedé se na farmě rádi zastaví i při jiných příležitostech, jako jsou třeba oslavy narozenin. S oslavou za účasti dechové kapely Táboranka se počítá i pro nově postavenou halu. Rodinné hospodaření Stříbrné naplňuje: „Je to tvrdá práce, ale nikdy jsme nic jiného dělat nechtěli, to má člověk asi v sobě,“ shodují se.

„S rodinou Stříbrných se známe od roku 2004 a myslím, že mohu říci, že si rozumíme nejen po pracovní, ale především i lidské stránce. V průběhu let Česká spořitelna financovala prakticky veškerou zemědělskou techniku, pomohla s nákupy zemědělské půdy a provozními úvěry vyrovnávala výpadky cash flow. Dosud největším společným projektem byla výstavba moderní robotické stáje, která byla dokončena v únoru 2019,“ říká Jan Polák, ředitel segmentu MSE v České spořitelně pro region Východní Čechy.