Největší brzdou české ekonomiky a konkurenceschopnosti tuzemských firem je nedostatek kvalifikované pracovní síly a z dlouhodobého hlediska je nezbytné změnit systém vzdělávání. Shodli se na tom politici s odborníky na v pořadí již osmé předvolební diskuzi, tentokrát na téma pracovního trhu, pořádané HK ČR. Bez dostatku kvalifikovaných lidí se ČR neobejde i s ohledem na rostoucí nároky spojené s předpokládaným nástupem digitalizace českého hospodářství.

Negativní trend potvrzuje průzkum HK ČR

Právě na nedostatek zaměstnanců na trhu si stěžují podnikatelé i ve zveřejněném šetření Hospodářské komory, podle něhož tento fenomén vnímá jako největší problém polovina oslovených firem. Řešením by podle HK ČR měly být zejména změny ve školství i lepší podmínky při návratu do zaměstnání:

„Kromě vzdělávání bychom se měli zaměřit i na to, aby například maminky po rodičovské dovolené nebo lidé v důchodovém věku měli motivaci se vracet do zaměstnanecké-ho poměru, například efektivní formou zkrácených úvazků,“ řekla viceprezidentka HK ČR Marta Nováková.

Podnikatele dusí byrokracie a složitá administrativa

Podnikatelé si v anketě stěžovali také na enormní byrokratickou zátěž, která je v sou-časnosti sužuje. I proto během setkání zazněla řada výzev k rychlejší digitalizaci státní správy i kritika vysokého počtu státních zaměstnanců a nízké efektivity státní administrativy.

Zástupci Hospodářské komory v této souvislosti připomněli potřebnost právního elektronického systému (PES), jehož zákonná úprava v současné chvíli čeká na projednání v Senátu a který podnikatelům zpřehlední jejich povinnosti.

Na nedostatek lidí poukázalo také představenstvo HK ČR

Nedostatku lidí se na středečním jednání věnovalo také představenstvo Hospodářské komory ČR, které schválilo usnesení k řešení tohoto velkého problému českého průmyslu a celé ekonomiky. Vyzvalo například ke snadnějšímu a rychlejšímu náboru pracovníků z ciziny.

Systém v současné době trvá příliš dlouho a zaměstnavatelé na novou pracovní sílu často nemohou čekat v průměru sedm měsíců. Právě tak dlouho totiž v současné době v průměru trvá vyřízení příslušných formalit.

Státní správa konkuruje firmám

Je to navíc právě bobtnající státní správa, která v posledních čtyřech letech zřízením více než 30 tisíc nových úřednických míst doslova vysála další zaměstnance ze soukromého sektoru. Ten přitom i vzhledem k růstu platů státních zaměstnanců často nemůže podmínkami, které nabízí, státu konkurovat. To je v době, kdy se na trhu hodí doslova každá ruka, pro podnikatele demotivující.

Představenstvo HK ČR apeluje na politiky také v otázce vysoké odvodové zátěže v České republice, která dlouhodobě patří k nejvyšším mezi zeměmi OECD. Snížení odvodů by přitom na jedné straně ulevilo zaměstnavatelům a na straně druhé obohatilo peněženky jejich zaměstnanců.

Budoucí vláda by také měla přehodnotit svoji sociální politiku nebo zvyšování úrovně minimální mzdy.

„Umělý tlak na růst mzdové hladiny spojený s novými a novými sociálními dávkami dal během mandátu současné vlády podnikatelům signál, že jejich zájmy politici opomíjejí. A to se musí změnit,“ řekl prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Komora proto apeluje na budoucí vládu, aby se podnikatelům více věnovala a vnímala jejich problémy. Současný kabinet jim pod vlivem odborů život spíše ztěžoval.

Předvolební debaty se zúčastnili zástupci parlamentních stran. Pozvání přijal místo-předseda Poslanecké sněmovny Jan Bar-tošek z KDU-ČSL, poslankyně Martina Pe-karová Adamová (TOP 09) a Radka Maxová z hnutí ANO, poslanci Petr Bendl z ODS, Jiří Dolejš z KSČM a předseda odborné Komise pro evropské záležitosti a fondy ČSSD Michal Pícl.