Vláda tento týden schválila návrh státního rozpočtu na rok 2018 s plánovaným schodkem 50 miliard korun. Ponechme nyní stranou, o jaký ekonomický nesmysl jde v době, kdy hospodářství roste a navíc Finanční správa neustále hlásí zlepšování výběru daní. Na návrhu rozpočtu 2018 mě ale zaráží, že vláda chce o celých 10 procent zvednout výdaje na platy úředníků, to mj. znamená zvýšení počtu úředníků o 5 tisíc. Platy i počty úředníků se přitom velmi výrazně zvedaly už v minulých třech letech.

Statistiky jasně dokazují, že za současné vlády došlo k enormnímu nárůstu počtu státních zaměstnanců, kteří státní kasu stojí každý rok nemalé peníze. Na tento fakt už Hospodářská komora opakovaně reagovala upozorňovala, že stát by měl být především srozumitelný pro občany i podnikatele, čehož se těžko docílí tím, že státní správu ještě více znepřehlední a rozšíří.

Schválení rozpočtu předcházela i kritika ministrů, že jejich příděly jsou moc nízké a že potřebují o desítky miliard více. Sám premiér Sobotka jim v tom dal za pravdu, když prohlásil, že schodek 50 mld. je příliš těsný na to, aby uspokojil jejich požadavky.

Ptáme se proto, jak to celé nakonec dopadne a co bude obětováno na oltář nároků ministerstev. Trochu nám napověděl premiér, který za priority označil posílení financování vysokých škol, sociálních služeb, zdravotnictví a dopravní infrastruktury. Obávám se, aby to v první řadě „neodskákalo“ budování potřebné infrastruktury, jejíž dopady zpravidla přesahují horizont volebního cyklu.

Vladimír Dlouhý