Josef Lejček, ředitel útvaru personalistika

Jak moc poznamenala činnost vaší firmy pandemie kronaviru, která udeřila letos v únoru?

ČEZ patří mezi subjekty kritické infrastruktury, tedy do skupiny firem, které svou činnost musí i během nouzového stavu za všech okolností zachovat v odpovídající kvalitě. V našem případě se jednalo především o zajištění hladkého chodu výroby a distribuce elektřiny a tepla. Situaci kolem koronaviru jsme sledovali již od okamžiku, kdy překročil čínské hranice, a jakmile se objevil v Evropě, aktivovali jsme naše krizové řízení. Některá naše opatření jsme proto implementovali už na začátku března a v řadě případů jsme byli přísnější, než vyžadovala nařízení vlády.

Můžete dít příklad, k jakým opatřením jste se uchýlili?

Ve výrobě, distribuci a v obchodování, tedy v těch klíčových oblastech, jsme přeorganizovali směny a zajistili jsme jejich vzájemnou izolaci. V elektrárnách jsme zavedli měření teploty při vstupu do zaměstnání, zákaznická centra jsme uzavřeli pro veřejnost a zaměstnanci všechny požadavky vyřizovali on-line nebo telefonicky. Zaměstnancům jsme opatřili dezinfekční prostředky a ochranné pomůcky. Upravili jsme režim ve vnitřních společných prostorách, zejména v jídelnách. Omezili jsme maximálně osobní porady a přešli na digitální formu komunikace. Těch opatření zkrátka byla celá řada.

Mnoho firem zavedlo během pandemie práci z domova. Jak jste na tom byli v ČEZ?

Práci z domova jsme samozřejmě zaměstnancům umožňovali již před tím, v rámci programu slaďování profesního a osobního života. Jednalo se ovšem o nižší stovky zaměstnanců. Letos v březnu jsme ale museli do režimu home-office přesunout najednou tisíce zaměstnanců. To samozřejmě znamenalo v řádu hodin připravit řešení: zajistit notebooky pro ty, kteří je standardně nemají přiděleny v rámci firemních benefitů, posílit technické řešení vzdálených přístupů, aby zvládlo řádové navýšení uživatelů, urychleně elektronizovat některé procesy schvalování, plošně zajistit prostředky pro videokonference při zachování co nejvyšší úrovně kybernetické bezpečnosti apod. Zaměstnance jsme k maximálnímu využití režimu home-office opakovaně vyzývali, samozřejmě s ohledem na charakter jejich práce. V jednu chvíli pracovalo z domova přes 60 % našich zaměstnanců v Česku.

Jak zaměstnanci na zaváděné změny reagovali?

Musím říct, že fantasticky. Bylo to extrémně náročné období pro všechny, ale opět se ukázalo, že ČEZáci jsou srdcaři. Nezaznamenali jsme, že by lidé opatření záměrně nerespektovali nebo bojkotovali. Naopak, nejenže byli extrémně disciplinovaní, ale sami iniciativně přicházeli s nápady, jak to celé zvládnout. Díky tomu jsme například zavedli během pár dní systém evidence zaměstnanců, kteří se nám vraceli z dovolených nebo služebních cest ze zemí, kde byla epidemie mnohem horší. Byli to naši lidé, kdo přišel s nápadem vyrábět si vlastní dezinfekci v našich elektrárenských laboratořích. Prvotní nedostatek roušek pro lidi z provozu nám pomohli překlenout zaměstnanci tím, že ušili stovky ústenek pro své kolegy.

Reflektovali jste epidemii i v oblasti zaměstnaneckých benefitů?

Ano, těm zaměstnancům, kteří byli nuceni nastoupit do karantény, jsme po dobu jejího trvání dorovnávali příspěvek do 100 % mzdy, zatímco zákon zajišťuje pouze 60 %. Spustili jsme také pomocné infolinky, které mohli zaměstnanci i jejich rodinní příslušníci v případě potřeby využít pro konzultace s lékaři nebo psychology. V rámci zaměstnaneckého programu Cafeterie jsme zajistili zaměstnancům slevy na vitamíny a doplňky stravy na posílení imunity.

ČEZ působí i v dalších evropských zemích, jak jste pandemii zvládali tam?

Přijatá opatření byla ve všech zemích, kde Skupina ČEZ působí, podobná. Doporučení krizové pracovní skupiny v Praze bylo možné – samozřejmě s přihlédnutím k místní situaci – bez zbytečných průtahů aplikovat i v našich zahraničních dcerách a společných podnicích. Díky tomu Skupina ČEZ zaznamenala v šesti zemích jen několik málo zaměstnanců s pozitivním testem na přítomnost viru covid-19. Ti byli okamžitě izolováni v rámci karantény, aby nedošlo k nakažení dalších kolegů.