Hospodářská komora tento týden rozpoutala diskuzi o přijetí eura v České republice. Více než tři čtvrtiny firem zatím nepovažují přijetí společné evropské měny za aktuální téma pro novou vládu, která vzejde z podzimních voleb. Názor podnikatelské sféry vyplynul z bleskové ankety, která byla prezentována při šesté debatě podnikatelů s politiky v rámci seriálu předvolebních diskuzí, kterou pořádá Hospodářská komora ČR.

K důslednému zvážení vstupu do eurozóny vyzývá české politiky i Hospodářská komora. „Vstup do eurozóny je opravdu velkým krokem, který je třeba dobře zvážit. Apeloval bych proto na politiky, aby s termínem příliš nespěchali a dobře zvážili všechna pro a proti. Uvědomme si navíc, že v rámci Unie velmi dobře prosperují jak státy, které si ponechaly vlastní měnu, tak i ty, které platí eurem,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Euro rozděluje politickou scénu

Předvolební debata nastínila i spor parlamentních stran v otázce přijetí společné měny. Právě euro se tak pravděpodobně v příštích týdnech a měsících stane velkým volebním tématem. Otázka vstupu do eurozóny ostatně rozděluje i současnou koalici. Zatímco sociální demokraté s lidovci by uvítali přijetí společné měny co nejdříve, hnutí ANO jej odmítá. A podobný postoj na úterní diskuzi na půdě Hospodářské komory vyjádřil i ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Šedá ekonomika. Pomohou bezhotovostní platby?

Předvolební debata se kromě eura dotkla i dalších ekonomických témat. Jedním z nich byla i problematika šedé ekonomiky. Statistiku k této tématice dodala společnost Mastercard, partner předvolební diskuze. Podle nejnovějších dat je mezi lidmi ve střední a východní Evropě velmi vnímána a obyvatelé prosazují proti daňovým únikům účinný boj. Mimo jiné proto byla na předvolební diskuzi řeč o bezhotovostních platbách, které by do budoucna mohly šedou zónu ekonomiky eliminovat. Účastníci diskuze se nicméně shodli na tom, že by měly být zároveň zachovány i hotovostní platby. V případě jejich zrušení by se jednalo o nepřípustný zásah do práv a svobod obyvatel.

„Šedá ekonomika je problém, který řeší v podstatě všechny evropské ekonomiky. Boj s ní je velmi složitý, nicméně nedávné průzkumy uka-zují, že si lidé velice dobře uvědomují, o kolik peněz tak stát na daních přichází. Oprávněný boj vlád proti šedé ekonomice však nelze reduko-vat do prostého zrušení hotovosti,“ řekl k tématu ředitel Odboru legis-lativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič.

Diskuze vedle zástupců Hospodářské komory a odborné veřejnosti se zúčastnili i představitelé politických stran. Pozvání přijali: Jan Skopeček (ODS), Michal Pícl (ČSSD), Ivan Pilip (KDU-ČSL), Marian Klásek (TOP 09) a Věslav Michalik (STAN).

Zdroj foto: https://pixabay.com/cs/pen%C3%ADze-mince-euro-m%C4%9Bna-1305124/