Právní elektronický systém Hospodářské komory, který od 7. ledna využívají tuzemští podnikatelé, získává politickou podporu. Hospodářská komora podepsala klíčovou smlouvu o spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu, které se bude podílet na rozvoji obsahu podnikatelských povinností. Právě resort průmyslu pod vedením ministryně Marty Novákové chce po boku Komory účelně bojovat proti byrokratické a administrativní zátěži, která je i podle anket Hospodářské komory stále jednou z největších překážek v rozvoji tuzemských firem.

Podnikatelům papírování vadí

I z poslední komorové ankety vyplynulo, že více než 68 procent podnikatelů vnímá nárůst administrativních povinností, které jim brání v rozvoji jejich byznysu. „Podnikatelé a živnostníci mají především podnikat, ne papírovat. V současné době jim nutná administrativa ubírá enormní množství času. Proto jsme nemohli jako největší zástupce podnikatelů zůstat stranou a přišli jsme přímo s konkrétním řešením,“ uvedl k Právnímu elektronickému systému prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Již v tuto chvíli Právní elektronický systém obsahuje na 1 600 povinností a další budou rychle přibývat. Díky spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu tak například přibyde seznam povinností vyplývajících ze živnostenského zákona.

Povinnosti přicházejí již v začátcích podnikání

Pokud se kdokoliv v České republice rozhodne podnikat, musí počítat s tím, že ihned po založení firmy musí splnit přes 700 povinností. Je na samé hranici lidských možností všechny tyto náležitosti v reálném čase sledovat a plnit – tím spíše pro podnikatele, pro něž je doslova každá minuta jejich času velmi cenná. PES tak pomáhá podnikatelům předcházet zbytečným pokutám a sankcím, které se mohou vyšplhat až na statisíce korun. PES tak může firmám kromě drahocenného času ušetřit i nemalé peníze za pokuty, ale i za externí služby nebo poradce.

Přehledné podnikatelské prostředí je pro Hospodářskou komoru ČR dlouhodobou prioritou číslo jedna. Hospodářská komora na sebe vzala toto břímě a věnovala nespočet hodin mravenčí práce nejen pročítáním zákonů a dalších právních předpisů, ale i studiu dostupných výkladů zákona, rozhodovací praxe orgánů veřejné moci a judikatury soudů. Výsledkem tohoto snažení se pak stal ucelený systém PES, spolu s desítkami zpracovaných a schematicky uložených zákonů, včetně povinností z nich vyplývajících, které se na podnikatele vztahují. Vše s jediným cílem – aby podnikatelé mohli byrokracii pustit z hlavy a naplno se věnovat své vlastní činnosti, své práci, svému podnikání.

Více informací k podpisu dohody mezi Komorou a MPO naleznete také v tiskové zprávě.