Jako jedna z předních IT společností v České republice uvedla společnost ŠKODA AUTO ve svém hlavním sídle v Mladé Boleslavi nejvýkonnější firemní superpočítač v ČR. S výpočetní kapacitou dva petaFLOPS (floating point operations per second) provede dvě biliardy početních operací za sekundu a umožní tak například výpočetně vysoce náročné aerodynamické simulace. Společnost ŠKODA AUTO kromě toho využije kapacitu počítače pro vývoj nových bezpečnostních prvků a motorů. V budoucnu umožní datové centrum kapacitu 15 petaFLOPS.

Nové HPC se uvádí do provozu přesně v době, kdy to je 50 let od doby, kdy ŠKODA AUTO – tehdy AZNP, Automobilové Závody, národní podnik – v Mladé Boleslavi instalovala svůj první sálový počítač. Objednávka byla podepsána již v srpnu 1968, jen pár dní před invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa, díky čemuž si AZNP ještě stihl koupit stroj americké provenience.

Mladoboleslavská automobilka koupila americký počítač IBM 360. Tento špičkový model pomáhal například ve vesmírném středisku v Houstonu v létě 1969 při prvním přistání člověka na Měsíci. Pro automobilku byla koupě prvního sálového počítače velká věc.

AZNP si pořídil nejmenší verzi označovanou číslicí 30. Jednotlivé varianty se lišily výkonem a velikostí, „třicítka“ vážila necelých 800 kilogramů a zabírala prostor jako velká šatní skříň. Rychlost 30 000 operací za sekundu je z dnešního pohledu úsměvná; násobně větší výkon má v 21. století nejlevnější telefon za pár stokorun.

Kuriózní byla samotná platba za počítač. V Československu IBM sice paradoxně mělo jednoho obchodního zástupce, který měl kancelář v pražském hotelu Alcron, nesměl ale nikoho zaměstnávat a veškeré nákupy a školení probíhaly v nejbližším zastoupení. A to bylo ve Vídni. Právě tam se uskutečnil samotný prodej.

Nebylo to vůbec jednoduché. AZNP ve spolupráci s podnikem zahraničního obchodu nejprve do Rakouska exportoval několik kusů modelu 1000 MB. Nemohl je prodat přímo zákazníkům, takže za automobily dostal zeleninu. Ta se ještě v Rakousku prodala a za utržené šilinky se financovala koupě počítače. Ten se používal především k hromadnému zpracování dat z řady různých oblastí jako optimalizační výpočty nebo například plánování, kalkulace či fakturace.

V dnešní době, kdy jsou počítače brány jako spotřební věc, zní až neuvěřitelně, že IBM 360/30 v automobilce sloužilo nepřetržitě dvacet let. O počítač se starali dva vyškolení technici a za dvacet let neměl žádnou elektronickou poruchu. Řešily se jenom spotřební záležitosti: u tiskáren se musel měnit řetěz, u magnetických pásek bylo třeba čistit hlavy. Stroj, který byl naposledy zapnut počátkem 90. let se však nezachoval – byl sešrotován.

Za uplynulých 50 let prošel celý svět ohromným vývojem a asi bychom těžko hledali oblast, ve které by byl tento vývoj markantnější, než právě v oblasti výpočetní techniky. Důkazem může být nové datové centrum, které bylo v Mladé Boleslavi právě otevřeno. Jeho srdce tvoří superpočítač, který je momentálně nejvýkonnějším firemním počítačem v České republice.

Výpočetní výkon nového superpočítače je 2 petaFLOPS nebo 2 biliardy operací za sekundu. To je téměř 67 miliardkrát více, než kolik měl počítač IBM 360 před padesáti lety. Toto číslo je tak vysoké, že pro většinu lidí zůstává hodnotou bez jakéhokoliv hlubšího významu. Pokud bychom to převedli na vzdálenost, tak pokud by se původní sálový počítač IBM za sekundu posunul o 12 milimetrů, nový superpočítač by za stejnou dobu stihl urazit vzdálenost ze Země na Měsíc a zpět!

Pokud vás cesta na Měsíc a zpět překvapila, tak snad ani nečtěte dále, protože výše uvedený výkon zdaleka není finální. Plánuje se totiž další navýšení kapacity ze dvou až na 15 petaFLOPS. A k čemu to vše, ptáte se? Hlavní využití nalezne superpočítač při řešení úloh spojených s aerodynamikou, bezpečností vozů a vývojem motorů.

S vyšším výpočetním výkonem samozřejmě souvisí také větší rozměry. IBM počítač velikostí odpovídal šatní skříni, nový superpočítač se rozkládá na 1 700 m² a zabírá tak oblast odpovídající hokejovému kluzišti. Kabely celkem měří 210 km.