Pondělní jednání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů výši minimální mzdy od ledna nestanovilo. Tripartita se nicméně dohodla, že vláda vypracuje valorizační systém, podle kterého se její výše bude v budoucnu stanovovat. Výsledek pro podnikatele velmi nepříznivý. Je jisté, že se zvyšovat bude, ale ještě není jasné, o kolik. Právě to, že podnikatelé ani neví, na co se připravit a jsou ponechání v nejistotě, je pro ně velmi špatnou zprávou.

Jde SP ČR proti podnikatelům?

Proti podnikatelům se tentokrát překvapivě postavil i Svaz průmyslu, který sice navrhoval ze všech nejnižší navýšení minimální mzdy (o 800 korun), i tak jde ale jeho návrh jasně proti vůli podnikatelů. Od roku 2019 navíc prosazuje, aby úroveň minimální mzdy byla na úrovni 40 % mzdy průměrné. Hospodářská komora přitom dlouhodobě proklamuje, že další růst minimální mzdy zásadně odmítá. Odvodové náklady, které by dalším zvyšováním podnikatelům vznikly, by pro mnoho z nich mohlo být až likvidační. Je proto s podivem, že si Svaz průmyslu podobné scénáře zřejmě nechce připustit. A zatímco u vlády a odborů lze jejich snahu vysvětlit blížícími se volbami, resp. dlouhodobým směřováním politiky, v případě Svazu průmyslu vyvstává logicky otázka, jestli i nadále stojí po boku podnikatelů a jestli v rámci tripartity skutečně jedná v jejich zájmu, jakkoliv podle svých slov skokové zvyšování minimální mzdy odmítá a chce jej navázat na růst HDP.

Vláda minimální mzdu zvedala opakovaně

Vláda od začátku svého působení zvedla minimální mzdu postupně z 8500 korun až na současných 11 tisíc a zaměstnavatelé kvůli tomu museli sahat do svých kapes mnohem hlouběji. Zajímavé je také srovnání růstu průměrných mezd, u nichž se mezi roky 2013 – 2018 počítá s nárůstem o 15 procent. Pro srovnání: Pokud by minimální mzda od ledna vzrostla podle vládního návrhu o 1200 korun, jednalo by se o 43 procent. Už z tohoto výpočtu je tak patrné, růst minimální mzdy je v ČR nastaven chybně a naprosto neodpovídá reálnému ekonomickému výkonu země. Právě na ten by měla být navázána. Nikoliv na politická rozhodnutí v rámci předvolební kampaně.