Tentokrát začneme optimisticky, protože k tomu je velmi pádný důvod. Těsně před koncem loňského roku Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila vládní daňový balíček, jehož součástí bylo také opětovné navýšení horní hranice výdajových paušálů pro živnostníky, a toto zvýšení má co nevidět vstoupit v platnost.

Poslanci tak napravili rozhodnutí svých předchůdců, kteří na konci minulého volebního období snížili roční finanční limit, do nějž si živnostníci mohou odečítat své náklady procentním podílem ze svých příjmů, na polovinu, tedy na milion korun. Tato změna vůbec nebyla konzultována s podnikatelskou veřejností, jíž se však dotkla velmi citelně. Podle n odhadů se dotkla asi 300 či 400 tisíc živnostníků a přinesla jim dodatečné náklady, spojené s administrací skutečných výdajů, ve výši 1,5 miliónu korun. Již v té době Komora na svých stránkách i v komorových periodikách publikovala tabulku, která srovnávala daňový komfort podnikatelů v několika evropských zemích a ČR z tohoto srovnání vyšla úplně na chvostu. A to zejména kvůli vysokým administrativním nákladům.

Je tedy skvělé, že se nejen podařilo iniciovat opoziční poslance, aby podali návrh na zvýšení výdajových paušálů, nýbrž i pomoci získat pro věc vládní poslance. Odezva nakonec přišla také od ministryně financí Aleny Schillerové. Donedávna odpůrkyně návratu k vyšším paušálům, která po jednání sněmovny prohlásila, že je ráda, že opatření bylo přijato, protože stát při snaze narovnávat podnikatelské prostředí a vybírat daně zavedl regulace, které živnostníky zatěžují, a proto je třeba jim pomoci.

Sluší se proto poděkovat komorové síti i členské základně, zkrátka všem, kteří po celé dva roky, než se podařilo návrh dostat do parlamentní horní komory, trpělivě pomáhali bojovat za snažší život českých podnikatelů.