Uplynulé dny opět potvrdily, že hlavním tématem nadcházejících parlamentních voleb budou platy. Premiér Sobotka po včerejším jednání na téma vývoj platů v letech 2017 a 2018 uvedl, že jeho vláda už třikrát zvýšila platy zaměstnancům veřejného sektoru a že je to jeden z charakterových rysů jeho vlády oproti předchozím vládám pravice. O přízeň voličů se přes jejich peněženky ovšem ucházejí všechny politické strany, ať už změnou daňových sazeb či zaváděním různých výjimek pro skupiny svých voličů.

Nebudu teď už potolikáté zmiňovat skutečnost, že celý růst platů i další předvolební dárky současné vládní koalice i jejích následovníků musí zaplatit podnikatelská sféra. Chci spíše podtrhnout, že mám velké obavy z toho, jak politická reprezentace soustřeďuje svoje síly pouze jedním směrem a zcela opomíjí jiná naprosto zásadní témata. Nejen zastavené infrastrukturní projekty, které táhnou dolů stavebnictví a na ně navazující obory a obecně přiškrcují všechny podnikatelské aktivity.

Zrádným útesem, který může českou ekonomiku poslat hluboko do propadliště konkurenceschopnosti a prosperity, je digitalizace ekonomiky. O ní se sice hodně mluví a píše a vláda hovoří o své připravenosti, ale fakticky je to jen vypouštění mlhy, která zahaluje velké NIC. Naši členové už vědí, že spoustu věcí nakonec zvládneme sami. Viz třeba právní elektronický systém PES, který Vám HK ČR nedávno představila. Jde ale i o to, že firemní digitalizace naráží ve všech oblastech na regulační brzdy státu. Přičemž potřebné změny za stát v oblasti regulace nikdo neudělá. A digitalizace nečeká.

Vladimír Dlouhý

Zdroj foto: https://pixabay.com/en/computer-laptop-macbook-technology-1840050/